Історія футболу в Україні

Перші кроки футболу в Україні
 

 

Передумови започаткування гри у футбол серед населення України

 

1856 р. – на Закарпатті (в ті часи Північно-Східна Угорщина Австро-Угорської імперії) в м.Унгварі (нині Ужгород) за ініціативою викладача Антала Абта було створено перший учнівський спортивний гурток в міській гімназії. (до речі, перший і в усій Угорщині) – першого спортивного осередку на теренах сучасної України. Тоді ж було запроваджено й будівництво комфортабельного спортивного майданчика.

1867 р., 25 березня – у Львові (столиці Коронного краю “Галичина та Володимирія” Австро-Угорської імперії) за ініціативою студентів Клеменса Жукотинського та Людвіка Голенталя на загальних зборах, учасниками яких була переважно місцева молодь польського, українського та чеського походження, було засноване. Гімнастичне Товариства “Сокол” – перша на українських землях спортивна громадська організація. Першим головою “Сокола” було обрано радника міської управи й лікаря за фахом пана Мілларета.

1868 р. – на Закарпатті в м.Унгварі (нині Ужгород) організоване напіввійськове товариство майбутніх солдатів-гонведів із середовища ужгородської молоді, де юнаки набували вправності як з кульової стрільби та фехтування, так і з загального фізичного розвитку А в м.Берегсасі (нині Берегове) з цього року у міській, так званій “горожанській”, школі почали проводитися для хлопців уроки фізкультури.

наприкінці 1870-х рр – створення в Одесі мешканцями англійської колонії міста, яка в ці роки значно розширилася завдяки переведенню сюди британської Індо-Європейської телеграфної контори з Керчі, Одеського британського атлетичного клубу (ОБАК), який через деякий час (документально не визначено) почав проводити тут ігри в англійський футбол між членами ОБАК та командами британських суден, що прибували до морського порту Одеси.

1881 р., 1 квітня  – у Львові побачив світло перший номер газети “Гімнастичний путівник” (“Przewodnik gimnastyczny”) – орган гімнастичного товариства “Сокол”, редактором якої був Тадеуш Жулинський. Це був перший друкований орган присвячений фізкультурі та спорту на теренах сучасної України.

1884 р. – у Російській імперії в Москві була видана книжка “Физическое воспитание детей у разных народов преимущественно России”, у якій було надруковано повідомлення Е.Покровського про футбольні ігри в Англії. Це  перша інформація про футбол у друкованих виданнях Російської імперії, які через певний час мала поширення й на українських землях.

 

Поява уявлення про футбол в України

 

1887 р., січень – в Одесі в газеті “Одесский вестник” була надрукована об’ява “В воскресенье, 25 января, в 4 часа дня на площадке за Чумной горой члены английской колонии устраивают игру “foot-ball”. Це перша знайдена друкована згадка про те, що в футбол грали в Україні, хоча й іноземці, а не місцеві мешканці.

1891 р. – у Львові викладачем вчительського семінаріуму, професором Едмундом Ценаром, який повернувся з подорожі по Великій Британії, видана польською мовою монографія “Гімнастичні ігри шкільної молоді” (“Gry gimnastyczne mlodziezy szkolnej”), в якій вперше на теренах нинішньої України був надрукований опис умов футбольної гри і її основних правил. До того ж Е.Ценар привіз до Львова з Англії й перший футбольний м’яч.

1891 р. – у Російській імперії в Москві у книжці Е.Дементьєва “Английские игры на открытом воздухе” вперше російською мовою опубліковані правила гри в футбол, які згодом мали поширення також в Україні.

1892 р., 5 червня – у Львові групою вчителів так званого “Кружка вчителів” (“Kolo Nauczycielskie”) у перерві між показовими гімнастичними вправами, які входили до програми першої Галицької загальнокрайової виставки досягнень, були продемонстровані елементи гри в футбол у вигляді епізодів деяких вправ з м’ячем.

1892 р., 17 липня  – у Львові на установчих зборах за ініціативою громадських діячіві інженера Василя Нагірного та адвоката Володимира Лаврінського було створено Всекрайове українське гімнастичне товариство “Сокіл”, яке в подальшому іменувалося як “Сокіл-батько” на противагу польському “Соколу-матері”.

1893 р. – на Закарпатті в м.Унгварі для учнів місцевих гімназій рішенням міської влади на лівому березі річки Уж (в районі так званої “Вербової”) був обладнаний спортивний майданчик – один з перших на українських землях, на якому через деякий час було розбите й футбольне поле (коли саме документально не підтверджено). Саме в цей час вчитель гімнастики Іштван Медрецький, після навчання в Будапешті на семінарі, де він був ознайомлений з декількома іграми з м’ячем, у тому числі й з футболом, привіз до Ужгорода першого м’яча.

1894 р., 11 лютого  – офіційна дата створення Українського гімнастичного товариства “Сокіл”, коли після затвердження у Відні статуту цього товариства ще на одних установчих зборах був обраний старшина та перший голова товариства Василь Нагірний і затверджена  програма розвитку товариства..

1894, травень – завершення будівництва у Львові (на території теперішнього Стрийського парку) стадіону британського стилю з футбольним полем розміром 100х120 м і трибунами майже на 10 тисяч місць – першого на українських землях стадіону з можливостями проведення футбольних матчів за офіційними правилами цієї гри.

 

Перші футбольні матчі в України

 

1894, 14 липня – офіційно затверджений день народження футболу України – цього дня у Львові на новому стадіоні за програмою проведення сокольського зльоту було проведено показовий міжміській футбольний матч між командами “Сокола” з Львова (білі футболки та сірі гімнастичні штани) та Кракова (білі футболки та сині гімнастичні штани). З-за браку часу було передбачено, що гра триватиме до першого забитого голу. Так сталося, що цей гол було забито вже на 7-й хвилині матчу львів’янином, другокурсником вчительської семінарії Влодзімежом Хоміцьким  Судив цю зустріч гість з Кракова професор Зигмунт Виробек. Це дійство змогли подивитися 7 тисяч глядачів. Це було перше футбольне змагання на українських землях, яке має беззаперечне документальне підтвердження (нариси у декількох львівських газетах того часу). 

1894 р. – у Львові в “Сокольському календарі на 1895 рік” вперше на теренах нинішньої України вже українською мовою були опубліковані правила гри у футбол, які були надані Володимиром Лаврінським.

1896 – член міжнародного олімпійського комітету, представник Російської імперії Олексій Дмитрович Бутовський – українець за походженням, уродженець Полтавської губернії, під час проведення  І Олімпійських ігор у Афінах (Греція) переглянув показовий футбольний матч між збірними командами Данії і Греції. (9:0).

1897, липень – у Санкт-Петербурзі у журналі “Самоцветы” були опубліковані Г.С.Дюперроном короткі загальні правила гри в футбол, які згодом були поширені й в Україні.

1898 – збудований у Львові стадіон з футбольним полем, біговими доріжками та трибунами для глядачів (нині цей стадіон на вул. Личаківській належить Львівському інституту фізичної культури ).

1898, 20 червня – повідомлення київським журналом “Спорт” про футбольний матч між Санкт-Петербурзьким гуртком любителів спорту і англійським гуртком “Вікторія” (створений у Санкт-Петербурзі в 1894 р.). Гурток “Вікторія” виграв з рахунком 2 : 0.

 

1899 р. – згідно аналізу стану фізичного виховання, проведеного Е.Ценаром у львівській газеті “Przewodnik Gimnastyczny Sokol” в учбовому сезоні 1897/98 рр. вже в 10 з усіх 29 середніх шкіл Галичини вже були запроваджені саме заняття з футболу, а в інших лише ігри з м’ячем. Щодо інших регіонів України, то в ці роки в школах футбол більш ніде ще не використовували при навчанні.

(Далі буде)

 

                                               (підготовлено Анатолієм Федоровичем Коломійцем)