Про Федерацію

Керівництво

Структура

Органи управління

Комітети та Комісії

Футбол — найпопулярніша у світі гра – спорт № 1. І хоча гру в ножний м’яч знають уже багато століть, досі невідомо, де саме виник попередник сучасного футболу. Хоча «батьківські права» на нього пред’являють багато держав.

Чому футбол є такою популярною грою? У чому його феномен? Футбол — гра загальнодоступна і має більше прихильників, ніж інші види спорту. Захоплення зірок світового футболу цією грою незалежно від їх матеріального становища, зросту чи ваги. Футболіст Марадона — невисокий на зріст, а Гарринча — з фізичними вадами. Футбол вийшов за межі звичайного спорту. Він став грою для всіх соціальних прошарків і перетворився на спектакль.

В основі привабливості футболу лежить належна йому висока емоційність, гострота, напруга, краса, чесність, мужність та безкомпромісність боротьби за перемогу. З кожним роком аудиторія футбольного дійства розширюється.  ФІФА на сьогодні нараховує близько 250 мільйонів членів, включаючи гравців, тренерів, адміністраторів, арбітрів, медичний персонал. Для всіх цих людей, наш спорт уособлює пристрасть, задоволення та шарм. Футбол – частина їх життя, їх улюблене влаштування дозвілля. В той час, як для декого футбол – професія, для інших це – покликання. Важливу роль в сприянні стрімкого зросту популяризації футболу відіграє телебачення. За перипетіями на Чемпіонаті світу, Європи, Олімпійських Іграх, в матчах Ліги Чемпіонів та Ліги Європи с завмиранням серця споглядають мільярди людей, майже для всіх футбол – цікаве емоційно насичене видовище. Очевидно, що без вболівальників футбол перестав би бути настільки важливим соціальним явищем.

Але, футбол це ще й гігантська політико-економічна галузь, про що красномовно свідчить кількість багатомільярдних фінансових ресурсів, які в нього спрямовуються.

Безперечно, що не стоїть осторонь загальносвітових тенденцій і наш стародавній Київ, який вже важко уявити собі без футбольних акордів. Понад сто років тому ігри з м’ячем настільки міцно вкоренилися в дозвілля наших пращурів, що перед ними постала нагальна необхідність у створенні міської футбольної ліги. Відтоді древнє славне місто – колиска слов’янської культури – безліч разів підтверджувало своє почесне право бути серед визнаних футбольних столиць Старого Світу.

М’яч має багато чарівних властивостей. Але, насамперед, він об’єднує і дарує радість. А ще він уміє підкорювати простір і час. Півстоліття тому київське «Динамо» перервало гегемонію московських чемпіонів союзної арени. Жовтневого вечора 1975-го на київському стадіоні розпрощалася з єврокубковими амбіціями грізна «Баварія». Нам із вами пощастило жити в місті, яке виплекало цю диво-команду. Вона підкорила Європу, вона подарувала футбольному світові Валерія Лобановського, Олега Базилевича, Віктора Каневського, Володимира Мунтяна, Олега Блохіна, Олексія Михайличенка, Андрія Шевченка та багатьох інших. Вона протягом багатьох років була та залишається візитною карткою, гербовою печаткою всієї  України, уособленням усього найкращого, що є в київському футболі.

Однак, наше місто пишається не одним тільки динамівським ромбом. На його футбольному щиті – значно більше зірок. За вірність традиціям, за масовість, за невпинний поступ вперед.

Обов’язково слід згадати добрим словом усіх причетних до становлення й розвитку київського футболу – гравців, тренерів, менеджерів, арбітрів, представників ЗМІ, функціонерів та батьків юних вихованців. Завдяки їхнім зусиллям київський футбол став трендом, авторитетним знаком якості. Справа честі сучасного покоління – зберегти та примножити наше спільне надбання.

Цю велику місію на своїх плечах несе такий же різнобарвний футбольний люд, а в авангарді цього руху – Федерація футболу м. Києва, що консолідує в собі усі прошарки могутньої піраміди міського осередку гри мільйонів.

Футбольне господарство та інфраструктура нашого міста це великий живий організм зі своїми досягненнями, здобутками і проблемами.

Для консолідації ідей, реалізації практичних задумів та об’єднання всіх зацікавлених найулюбленішою грою, 7 жовтня 1911р. було створено Київську футбольну лігу, яка згодом трансформувалася у Федерацію футболу міста Києва.

На даний час це найбільша в місті неприбуткова спортивна громадська організація, що діє, в першу чергу, з метою сприяння розвитку та популяризації всіх напрямків (масового, дитячо-юнацького, ветеранського, жіночого, студентського та ін.) футболу в столиці нашої держави і об’єднує та залучає до організованих занять футболом більш ніж 27 000 осіб від наймолодших дітей до ветеранів.

Відповідно до Статуту Федерації, головним завданням її діяльності є залучення якнайбільшої кількості дітей, юнаків та дорослих до занять футболом, а також сприяння зростанню рівня та масовості футболу в місті на основі консолідації і координації зусиль громадян та організацій міста, що зацікавлені в його розвитку. Виконуючи свою місію в столиці України, Федерація щорічно намагається забезпечувати та підвищувати високий організаційний рівень футболу в київському регіоні з урахуванням, насамперед, національних футбольних інтересів на всеукраїнських та  міжнародних спортивних аренах.

Найбільша увага Федерації спрямовується на всебічну пропаганду здорового способу життя, відрив дітей і молоді від негативного впливу вулиці та наркоманії, на виховання достойних членів суспільства – підростаючого покоління фізично здоровим, інтелектуально розвинутим. Ми усвідомлюємо, що футбол відіграє важливу виховну роль в навчанні та розвитку молоді, він має не лише надавати можливості гравцям розвивати свої специфічні уміння, він також повинен допомагати розвивати їм свою індивідуальність, психологічні та соціальні здібності.

Діяльність Федерації футболу м. Києва (надалі Федерація), згідно її статуту розповсюджується на всю територію міста. Членами Федерації на правах колективного членства є міські футбольні клуби, школи та інші організації, які діють згідно своїм статутам і визнають статут та регламентуючі документи Федерації.
Федерація є юридичною особою і згідно зі своїм статусом користується усіма правами, встановленими чинним законодавством України, по вирішенню питань, маючих відношення до футболу в м. Києві, на підставі демократичного централізму.

Федерація займається укріпленням взаємовідносин та співробітництва громадян і організацій зацікавлених у розвитку футболу в м. Києві та в Україні, у дусі миру, взаєморозуміння й чесної гри, без дискримінації за політичними мотивами, віросповіданням, расовою, національною приналежністю, мовним чи якою-небудь іншою ознакою.

Федерація користується повноваженнями в частині розвитку футболу, делегованими Київською міською державною адміністрацією та правом представляти футбол м. Києва по узгодженню з Федерацією футболу України у всеукраїнських та міжнародних спортивних організаціях і змаганнях, а також виключним правом на проведення місцевих змагань з футболу. Федерація працює у тісному співробітництві з Федерацією футболу України та Департаментом освіти інауки, молоді та спорту Київської міської державної адміністрації.

У 2011р. вся футбольна громадськість міста відзначала знаменну дату – 100 річчя київського футболу, в рамках, святкування якого було проведено понад 60 спортивно-масових заходів за участю дітей, юнаків та ветеранів київського футболу. Яскраві миттєвості зі стадіону ім. Баннікова, концертно-розважального центрі «Бінго» та святковий прийом за участю київського міського голови в Київській міській державній адміністрації ще надовго зігріватимуть своїми спогадами душі учасників. Ювілейними медалями «100-річчя київського футболу», державними та відомчими відзнаками було нагороджено понад 1000 вітчизняних спеціалістів, ветеранів, функціонерів, спортсменів та фахівців футболу.  

2012р. пройшов під егідою святкування «85-річчя з Дня створення ФК «Динамо». Апогей урочистих заходів відбувся в КРЦ «Бінго», який зібрав надзвичайно шанованих та авторитетних діячів суспільно-громадського життя країни, включаючи двох Президентів України, заступника голови Верховної ради України, голову Адміністрації Президента України, уславлених фахівців, ветеранів та функціонерів. Також було нагороджено більше 1000 осіб, що своєю кропіткою працею здобували славу флагману вітчизняного футболу. 

У 2013р. Федерацією спільно з партнерами було проведено масштабні святкові заходи з нагоди 100-річчя з дня заснування Колегії футбольних арбітрів м. Києва (в одному з найкращих в столиці концертно-розважальних комплексів «Freedom») та 90-річчя НСК «Олімпійський». У святкуваннях взяли участь понад 2000 осіб, були нагороджені різноманітними державними, відомчими та відзнаками Федерації понад 1000 осіб. 

Активно розвивається міжнародний напрямок діяльності. Практикувався регулярний обмін офіційними делегаціями з метою передачі досвіду та налагодження тісних, добросусідських взаємовідносин. Підписано та оновлено існуючі угоди про співробітництво з:

- Федерацією футболу Вроцлавського воєводства (Польща);

- Федерацією футболу м. Бєлград (Сербія);

- Федерацією футболу м. Тбілісі (Грузія);

- Федерацією футболу Аджарії (Грузія);

- Федерацією футболу м. Москва (Росія);

- Федерацією футболу м. Рига (Латвія);

- Федерацією футболу м. Ташкент (Узбекистан);

- Федерацією футболу м. Тісауйварош (Угорщина);

- Федерацією футболу м. Дебрецен (Угорщина);

-  ФК “AL Ahli” (Дубай, ОАЕ);

-  ФК “Adnoc” (Абу-Дабі, ОАЕ);

- ФК “Al Ain” (Аль-Айн, ОАЕ);

- ФК «Єленя Гура» (Польща);

- ФК «Тісауйварош» (Угорщина);

- Асоціацією ветеранів футболу Греції.

Незважаючи на скрутну економічну ситуацію в країні, Федерацією за допомогою небайдужих меценатів, було випущено чотири томи енциклопедичного видання «Киевский футбол на рубежах времён. Люди, события, факты. 1911-2011гг.». Велика кількість тренерів та фахівців за поданням Федерації було нагороджено державними та відомчими нагородами.

  Постійно велася робота над агітаційними матеріалами, в яких підіймаються надзвичайно актуальні питання сьогодення – організація влаштування дозвілля молоді, негативний вплив вулиці, шляхи виходу зі скрутних життєвих явищ, в тому числі, і через любов до футболу і спорту, взагалі.

Зусиллями Федерації в столиці щорічно проводиться більше 60 (шістдесяти) різноманітних спортивно-масових заходів і турнірів з футболу.

Починаючи з весни 2004 року Федерація футболу м. Києва перейшла на нову систему розіграшу першостей – “весна–осінь”. Це, в першу чергу, обумовлено тим, що початок Першості переноситься на квітень, коли діти мають змогу грати на полях прийнятної якості. Але найголовнішою перевагою було те, що гравці випускного віку мають можливість ще півроку грати та знаходитись у полі зору футбольних фахівців, а не залишатися напризволяще.

З 2005р. міські змагання проводяться в 3 лігах (вища, перша, друга ліга), а в більшості вікових категоріях другої ліги створено по декілька підгруп. Загальна кількість дитячо-юнацьких команд Чемпіонату та першостей в сезоні 2014р. склала 446 команд (для порівняння – в 2002р. – 155 команд).

За ініціативи саме футбольних осередків міста, Регламент змагань з футболу та інші нормативні документи Федерації набувають суттєвих вдосконалень, які значно поліпшують умови і рівень проведення київських міських змагань, а це, в свою чергу, збільшуэ кількість бажаючих брати в них участь. Стабільний календар та проведення змагань за системою «весна-осінь» надають можливість столичним клубам і школам оптимізувати змагально-тренувальний процес з урахуванням відповідних потреб футболістів і тренерів (навчання в загальноосвітніх закладах, час для відпочинку і таке ін.).

Одним із головних питань вирішення проблеми поступової підготовки футболіста від наймолодшої категорії до гравця команди дорослих стало створення відповідної ефективної системи. У зв’язку з цим, для участі у змаганнях, було визначено дванадцять вікових категорій (від U-8 до команд дорослих), з  диференціацією ігрового часу, кількості гравців на полі, розміру майданчиків, воріт та м’яча.

До кубкових змагань було введено дві нові вікові категорії – U-9 (Кубок пам’яті Віктора Серебряникова) та U-21 (Кубок пам’яті Євгена Рудакова).

Щорічно спеціальною тренерською комісією Федерації визначаються переможці у відповідних номінаціях та вікових категоріях: «кращий воротар», «кращий захисник», «кращий півзахисник», «кращий нападаючий», «кращий гравець», «кращий бомбардир» та «кращий тренер».

Вже доброю традицією стало щорічне проведення підсумків сезону, де лауреати отримують цінні призи та нагороди. Символічно, що такий захід влаштовується в серці головної спортивної арени нашої країни – НСК «Олімпійський». 

Разом з офіційними змаганнями – Чемпіонат, першості та Кубки м. Києва, Федерацією спільно з футбольними осередками щорічно проводиться низку інших різноманітних футбольних турнірів та заходів, зокрема, таких, як:

- міжнародний дитячий турнір «Кубок В.Баннікова» (U-13);

- міжнародний дитячо-юнацький турнір «Кубок Оболонь» (U-9 – U-16);

- міжнародний дитячий турнір «Дзвони Чорнобиля» (U-12 – U-14);

- міжнародний дитячий турнір «Кубок Незалежності» (U-12 – U-14);

- міжнародний дитячо-юнацький турнір «Грай заради миру!» (U-15);

- Кубок імені Володимира Мунтяна (команди дорослих);

- Кубок пам’яті Віктора Серебряникова (U-9);

- Кубок пам’яті футболістів, загиблих в роки ВВВ (U-10);

- Кубок пам’яті Миколи Балакіна (U-11);

- Кубок пам’яті Федіра Медвідя (U-12);

- Кубок пам’яті Олега Макарова (U-13);

- Кубок пам’яті Антона Ідзковського (U-14);

- Кубок пам’яті Віталія Голубєва (U-15);

- Кубок пам’яті Віктора Колотова (U-16);

- Кубок пам’яті Євгена Рудакова (U-21).

Щовесни футбольний сезон розпочинають конкурси технічної майстерності на призи видатних вітчизняних футболістів, в яких беруть участь представники всіх дитячо-юнацьких команд міста та інші бажаючі, а саме:

- конкурс «кращий воротар» – на призи О. Шовковського;

- конкурс «кращий удар на дальність» – на призи В. Трошкіна;

- конкурс «кращий удар на точність» – на призи В. Веремеєва;

- конкурс «кращий жонглер» – на призи А. Біби. 

Наше місто досить успішно представлене у Всеукраїнських змаганнях, київські команди постійно стають переможцями та призерами ДЮФЛ України.

Не залишається поза увагою Федерації і робота із збірними командами міста різних вікових категорій.

Так, у 2003 році юнацька збірна команда міста Києва (вік гравців – 1985 р.н.) стала Чемпіоном ІІ Всеукраїнських літніх спортивних ігор.

У 2004 році збірна команда школярів, складена з гравців 1988 р.н. посіла І місце у фінальних змаганнях ІІ Всеукраїнської спартакіади школярів.

У 2005 році юнацька збірна (вік гравців – 1989р.н.) здобула перемогу в IV Всеукраїнських літніх спортивних іграх.

Створено та введено в дію єдину комп’ютерну базу даних юних футболістів дитячо-юнацьких футбольних клубів та шкіл з метою контролю і недопущення несанкціонованого відтоку футбольних кадрів в інші регіони.

Продовжують збільшувати кількість учасників організатори Ліги «Футбол проти наркотиків та криміналу». В цих змаганнях беруть участь 32 команди, складені з гравців (всього – 590 осіб), що проходять реабілітацію і ресоціалізацію у відповідних центрах для нарко- та алкозалежних. Жодним чином не можна пройти і повз таку соціально-важливу акцію ГО «Спорт проти наркотиків» та Федерації, як регулярна організація матчів збірної команди Ліги «Футбол проти наркотиків та криміналу» з командами виправних колоній Київської області. 

Федерацією спільно з фан-клубом ФК «Динамо» та ГО «Футбол в кожний двір!» створено Лігу дворових команд, учасниками, якої на сьогодні є 24 колективи, складені з дітей та юнаків віком від 12 до 18 років (350 гравців).  

Окрему увагу футбольна громадськість міста приділяє проведенню змагань, що започатковані Федерацією – Ліга «Ти не один!», в якій беруть участь команди вихованців дитячих будинків  і шкіл-інтернатів для дітей-сиріт (понад 200 гравців) київського регіону. Спільно з Міністерством внутрішніх справ України та меценатами щороку проводяться осінній і весняний чемпіонати м. Києва та Кубок пам’яті Миколи Волосянко.    

Вищезазначені футбольні заходи спрямовані, в першу чергу на залучення до занять футболом якомога ширших верств населення.

Збільшення кількості команд-учасниць та започаткування нових турнірів і змагань, закономірно збільшує і кількість футбольних матчів, що проводяться під егідою Федерації.

Зусиллями Федерації футболу міста Києва на початку 2000 року, вперше в Україні було започатковано та регулярно проводяться змагання Шкільної футбольної ліги міста Києва, участь в яких беруть наймолодші категорії гравців – учні 2-3 класів київських навчальних закладів (щорічно – більше 500 команд).

Відроджено наймасовіші змагання серед дітей та підлітків на призи Клубу “Шкіряний м‘яч”. У змаганнях на призи клубу “Шкіряний м’яч” щороку беруть участь понад 800 команд.

Приємним фактом стали результати виступів команди Гімназії № 329 «Логос», що посіла 1 місце у всеукраїнських змаганнях серед команд 2001р.н. сезонах 2014р. та 2015р. і брала участь в шкільному Чемпіонаті Світу в Лондоні. 

Одним з найголовніших пріоритетів в роботі Федерації є увага до розвитку ветеранського руху та турбота про людей, що своїми здобутками, відданістю та працею писали славетну історію київського футболу.

У Чемпіонатах та Кубках міста Києва беруть участь 18 колективів – 354 футболісти, серед яких такі знані у футбольному світі особистості, як О. Михайличенко, С. Нагорняк, А. Аннєнков, Ю. Дмитрулін, І. Костюк, А. Яшкін, А. Ковтун, Т. Луценко, С. Федоров, С. Ребров, С. Беженар, О. Волотьок, Ю. Грицина та багато інших.

Слід відзначити збірну ветеранів київського футболу, очолювану віце-президентом ФФК Віктором Хлусом. Щорічно збірники проводять понад 50 зустрічей в різноманітних містах і містечках України та зарубіжжя, даючи приклад відданості футболу для дітей та молоді і  особисто пропагують київський футбол та здоровий спосіб життя.

 Але, у 2014 та 2015рр. ця збірна показала себе з самого найкращого боку. В рамках проведеної акції «Футбол за мир та єдність України!», вони об’їхали майже всі куточки нашої держави, побувавши і в гостях у прикордонників в Херсонській області (с. Чонгар), і в щойно визволеному (!!!) Сєвєродонецьку, Старобільську, даруючи на переповнених місцевих стадіонах радість та надію місцевим жителям на те, що мир більше не покине їхні домівки. Як не згадати і не футбольні, але не менш важливі акції – відвідування поранених бійців із зони АТО в госпіталях. Річ навіть не в тих подарунках та медикаментах, що привозили з собою легенди вітчизняного футболу, а в тих теплих, задушевних розмовах, які вели між собою герої футбольних полів та герої справжніх бойових дій, після чого у останніх нерідко з’являлися посмішки, а блиск в очках переконував, що все буде добре!

Не можна не подякувати за це людям з великим серцем, які не роздумуючи ні хвилини, щиро і по-справжньому підтримували та брали участь  в усіх подібних акціях. Це – В. Хлус, В. Безсонов, А. Безсмертний, О. Венглинський, О. Дамін, А. Демяненко, С. Ковалець, С. Коновалов, В. Косовський, С. Кузнєцов, В. Леоненко, В. Лозинський, А. Оксимець, О. Радченко, В. Романенко, О. Саленко, В. Самойлов, С. Сирота, О. Собуцький, Е. Цихмейструк, І. Яремчук.

Спільними зусиллями Федерації та Асоціації ветеранів футболу м. Києва за останній період було зібрано та передано до зони АТО необхідних речей на суму понад 2 500 000 гривень.

Не залишилися осторонь і наші найстарші – понад 300 ветеранів футболу регулярно отримують допомогу від Федерації футболу м. Києва (фінансова, продуктові набори, компенсація витрат на лікування і таке ін.). Жоден з них не є забутим.

Зусиллями ветеранів наповнюється експонатами Музей футбольної слави міста Києва, що формується при Федерації. Разом з цим, до видавництва постійно передавалася значна кількість матеріалів для книги про історію київського футболу – «Киевский футбол на рубежах времён». Поповнювалася даними та славетними іменами Дошка Пошани видатних діячів київського футболу, де відображені славні досягнення всіх знаних київських спеціалістів, що протягом довгих років розвивали, популяризували та здобували славу дитячо-юнацькому, аматорському, професіональному і ветеранському футболу в столиці України. 

Щорічно, 9 травня, за ініціативи Федерації на стадіоні «Старт», у стели футболістам, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни, відбуваються офіційні заходи. Відповідною церемонією та покладанням квітів до меморіалу київською футбольною громадою та юними футболістами вшановується пам’ять загиблих.

Постійна присутність ветеранів київського футболу на переважній більшості всеукраїнських і київських міських змагань підтримує міцний зв’язок між поколінням на необхідному рівні. 

Вже доброю традицією у футбольному житті міста стало проведення офіційної церемонії нагородження переможців і призерів змагань ветеранів та підведення підсумків минулого сезону. Такий захід щорічно відбувався напередодні новорічних свят на НСК «Олімпійський» і в найкращих концертно-розважальних залах міста за участю легенд футболу, зірок шоу-бізнесу, бізнесменів, політиків.

Змагання з пляжного та міні-футболу (футзалу) набирають в нашому місті все більшої популярності.

Розпочинаючи з 2000р., коли була створена Асоціація пляжного футболу України, місто Київ було головним форт-постом розвитку та популяризації даного різновиду футболу. За час свого існування пляжний футбол в нашій державі набув значного поширення та вийшов на передові позиції в світі. Збірна України, яка на 70% складається з представників київських футбольних осередків є однією з «законодавець моди» у світовому пляжному футболі. 

В переважній більшості київські команди ставали переможцями та призерами Чемпіонатів України з пляжного футболу:

- «Майндшер» – Чемпіон України 2010, 2012рр., срібний призер 2011р.;

- «Євроформат» – Чемпіон України 2011р., бронзовий призер 2012р.;

- «Артур Мьюзик» – Чемпіон України 2013р.;

- «Гріффін» – срібний призер 2012 та 2013рр.

Окрім того, в 2013р. команда «Гріффін» стала фіналістом найпрестижніших європейських клубних змагань «Euro Winners Cup», а роком пізніше «Артур Мьюзик» дістався їх чвертьфіналу.

У 2012р. кияни В. Сидоренко та І. Борсук стали чемпіонами Світу серед змагань клубних команд.       

Завдяки плідній співпраці Асоціації пляжного футболу м. Києва і Федерації, у Чемпіонаті, першостях (змагання проводяться в трьох лігах) та розіграші Кубку м. Києва постійно збільшується кількість команд-учасниць.

Надзвичайно відрадним є те, що ініціатива Федерації про проведення дитячого чемпіонату м. Києва з пляжного футболу була сприйнята та реалізована з належним ентузіазмом. Окрім дитячих команд U-15, було започатковано змагання ще серед 2 вікових категорій – U-13, U-14, що значно збільшило кількість команд-учасниць з 8 – у 2006р. до 26 – у 2014р.

Слід відзначити, що зусиллями ентузіастів було збудовано два тренувальних поля та стадіон з трибунами європейського рівня, на якому гравці пляжного футболу мають чудові сучасні умови для виступів і тренувань. Так званий знаменитий «венеціанський пляж» у Гідропарку став своєрідною «Мараканою» для тисяч вболівальників, які щовихідних проводять значну кількість часу, вболіваючи за різноманітні команди.

Розпочинаючи з 2013р., коли було проведено звітно-виборчу конференцію Федерації футзалу м. Києва та обрано керівний і виконавчий склад ФФзК, дана організація отримала нове дихання. Було проведено всі необхідні юридичні дії, приведено до ладу документообіг, структуровано реєстр колективних членів, що дає змогу новому керівництву втілювати в життя досить прогресивні та цікаві проекти. Так ФФзК стала новатором, запровадивши регулярні відео-трансляції матчів міської першості серед різних вікових категорій (4 ліги). Перспективи розіграшів першостей серед дитячих команд (4 вікові категорії) вже не викликають занепокоєння та проводяться на все більш потужному організаційному і спортивному рівні. Відрадно, що у співпраці с Асоціацією жіночого міні-футболу м. Києва доволі успішно стартувала першість міста серед дівочих команд (7 команд-учасниць).    

Загалом, в офіційних київських міських змаганнях з футзалу (міні-футболу) на сьогодні беруть участь понад 250 колективів.

Окрім того, Федерацією футзалу доволі успішно проводяться ще понад 20 щорічних турнірів, змагань та меморіалів. Наряду з офіційними міськими змаганнями, в Києві вже багато років діє «Бізнес-ліга», яка об’єднує близько 100 команд.

До складу збірної України, що є однією з найкращих в світі входять значна кількість вихованців київського футзалу.

Отже, київський футзал (міні-футбол) за останні роки зайняв одне з провідних місць серед напрямків міського футболу щодо кількості бажаючих брати участь в даних змаганнях.

Нажаль, з вищезазначеною позитивною динамікою розвитку футзалу (міні-футболу) в місті, продовжує спостерігатися невідповідність умов для проведення змагань і навчально-тренувальної роботи команд через відсутність належної інфраструктури, залів, а також високої орендної плати за використання існуючих майданчиків.

Студентський футбол в нашому місті має давню історію. Значна кількість ветеранів футболу та нині діючих гравців пройшли даний етап у своїй кар’єрі, залишивши яскравий слід потому.

Насьогодні Футбольна асоціація студентів м. Києва (ФАСК) об’єднує 25 колективних членів. Проводиться регулярний Чемпіонат, першість та кубки з футболу м. Києва серед вищих навчальних закладів, а також змагання з міні-футболу серед студентів та аспірантів очного навчання.

У Чемпіонаті з футболу в сезоні 2014/2015 рр. заявлено студентські команди з 18 вищих навчальних закладів. Найтитулованішою збірною до сьогоднішнього дня є команда «Академік» (Академія праці та соціальних відносин), яка п’ять разів вигравала змагання Чемпіонату міста Києва. Другу сходинку за кількістю трофеїв займає команда НУФВСУ.

У Чемпіонатах, першостях та Кубках з міні-футболу у сезоні 2014/2015 років нараховується 27 команд. Лідерами змагань з міні-футболу є команди: НТУУ «КПІ»,  Національного університету харчових технологій (НУХТ), МАУП, Національного транспортного університету (НТУ) та Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова. Представники останнього, до-речі, влітку 2014р. посіли 8 місце з 24 на ІІ європейських університетських іграх в Роттердамі (Нідерланди).

 Команди Київського національного торгівельно-економічного університету (КНТЕУ), Київського національного університету технологій та дизайну (КНУТД) та МАУП беруть участь у Чемпіонаті України з футболу серед студентських команд, який проводить Всеукраїнська футбольна асоціація студентів.

В першості України з міні-футболу представниками м. Києва серед студентських команд були Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Національний педагогічний університет ім. Драгоманова, НУФВСУ та НУХТ.

У вересні 2013 р. Асоціація підписала довгострокову угоду з Київським міським відділенням (філією) Комітету з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти та науки України та Спортивною студентською спілкою міста Києва, згідно якої ФАСК було передано частину повноважень щодо розвитку футболу серед ВНЗ м. Києва, а також право на організацію та проведення міських спортивних змагань серед ВНЗ на території столиці України.

За ініціативи ФАСК, Київської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України та Фан-клубу ФК «Динамо» Київ, у жовтні 2014р. на стадіоні «Динамо» ім. В.В.Лобановського пройшов матч за Суперкубок  серед студентських команд – переможців Студентської ліги ФК «Динамо» та володаря Кубку м. Києва серед ВНЗ (сезон 2013/2014 рр.), який зібрав понад  чотири  тисячі  глядачів. 

 У 2013 році збірна команда м. Києва вчетверте стала переможцем Всеукраїнської Універсіади студентів. Команда призерів була створена на базі Національного університету фізичного виховання і спорту України (НУФВСУ) та Міжрегіональної академії управління персоналом (МАУП).

На сьогодні змагання серед команд для людей з обмеженими можливостями в нашому місті відбуваються для 4 нозологій:

- футболісти, що мають вади слуху,

- футболісти з синдромом Дауна,

- футболісти інваліди-ампутанти,

- футболісти із захворюваннями ДЦП.

Ігри проходять на скорочених футбольних майданчиках та за спрощеними правилами.  Всі кращі команди у своїх нозологіях представлені в першостях України.

ФК «Київський клуб глухих» є флагманом не тільки київського, а й всеукраїнського футболу інвалідів. На базі даного осередку традиційно  формується Збірна України, що є наразі срібним призером Дефлімпійських Ігор 2013р., фіналістом Чемпіонату Світу 2015р., чемпіоном Європи з футзалу 2014р. В чемпіонаті України клуб є бронзовим призером змагань з футболу сезонів 2011, 2012 рр., з футзалу 2010 та 2011рр. і срібним призером у 2012р.

Серед вітчизняних команд інвалідів-ампутантів безперечним лідером є київський клуб «Саланг» – чемпіон України з футболу сезонів 2010, 2012, 2013рр., срібний призер 2011р. Представники «Салангу» складають основу Збірної України, яка є Чемпіоном Світу 2014р.

Футболістів серед гравців, які мають ДЦП, об’єднує спортивний клуб «Прометей». Даний осередок є бронзовим призером футбольних першостей України сезонів 2010-13рр., а також делегує значну кількість представників до Національної збірної України, яка є Чемпіоном Європи 2014р.

Футболістів з вадами здоров’я, які мають захворювання на синдром Дауна об’єднує під своїм крилом благодійна організація «Спеціальна Олімпіада». Збірна м. Києва за звітний період виборювала бронзові нагороди в чемпіонаті України сезонів 2011 та 2012рр. У 2014р. жіноча збірна України посіла 1 місце на Чемпіонаті Європи. Від Києва до збірної було делеговано 2 представниці.

З 2004 року Федерацією підтримується проведення Всеукраїнського футбольного турніру для інвалідів системи праці та соціального захисту населення в рамках Футбольної Ліги для інвалідів SENI CUP .

Громадським об’єднанням «Колегія футбольних арбітрів та інспекторів м. Києва» у тісній співпраці з відповідним Комітетом арбітрів та спостерігачів арбітражу ФФК, було проведено значну роботу щодо залучення молоді до практичного арбітражу змагань, їх теоретичної та фізичної підготовки, активної участі у громадській роботі як самої Колегії, так і Федерації. Завдяки активній позиції керівництва Колегії було укладено відповідну угоду з Національним Університетом фізичного виховання і спорту України,  випущено та розповсюджено велику кількість агітаційних матеріалів, зібрані унікальні архівні матеріали про історію створення та становлення однієї з найстарших в Україні – київської колегії арбітрів, заснованої у 1913р.

Велика увага Федерацією приділяється роботі Школи арбітрів імені М.М. Балакіна, в якій за звітний період пройшли навчання та зробили перші кроки в кар’єрі арбітрів більше 250 абітурієнтів, 112, з яких фахово визначилися професіонально зв’язати свою подальшу долю з арбітражем.

На сьогодні Колегія футбольних арбітрів та інспекторів м. Києва, за рішенням Виконавчого комітету Федерації має значні автономні права із самоврядування. Це повністю знищило підґрунтя для будь-яких підозр футбольних осередків в упередженості арбітрів або можливості через відповідні комітети, футбольних функціонерів впливати на результати матчів. Таке рішення Виконкому було позитивно сприйняте всіма колективними членами Федерації. Разом з цим, ФФК залишила за собою право загального нагляду через механізм затвердження відповідних списків арбітрів, що рекомендуються Колегією для роботи як в міському, так і в національному футболі.     

На сьогодні у київському футболі працює 225 арбітрів різної кваліфікації, а вищезазначені заходи посприяли значному збільшенню кількості осіб, що залучаються до практичного арбітражу та підвищили професійне відношення арбітрів до своєї справи.

У представництві наших арбітрів на всеукраїнських змаганнях спостерігається певна стабільність з деяким збільшенням кількості київських арбітрів, які обслуговують матчі першості м. Києва та змагання колективів Прем’єр-ліги України.

Колегією спільно з Федерацією футболу м. Києва було випущено пам’ятні відзнаки «1000 матчів», «500 матчів» та «Знак пошани», якими було нагороджено понад 400 київських спеціалістів арбітражу. У 2014р. відновлено дані та вручені відзнаки «Арбітр» 1 і 2 категорій, які свого часу не були видані. Закінчено роботу та випущено в світ 4-й том енциклопедичного видання «Киевский футбол на рубежах времён», що цілком присвячений арбітрам, інспекторам та історії київського футбольного арбітражу. Йде робота з підготовки до святкування 10-річчя Школи арбітрів ім. М.М. Балакіна.

Особливу увагу Федерацією приділяється якісній підготовці та підвищенню рівня кваліфікації міського тренерсько-викладацького корпусу, кількість якого на сьогодні складає 369 чоловік.

Наприкінці 2010р. Федерацією футболу м. Києва було започатковано унікальний для України експеримент – випущено першу групу студентів, що проходили навчання за програмою отримання «С»-диплому ФФУ. Дані курси складаються з  трьох етапів-сесій та відбуваються у суворій відповідності до вимог Тренерської конвенції УЄФА. З того ж 2010р. Федерація зайняла послідовну позицію стосовно обов’язковості проходження відповідного навчання представниками тренерсько-викладацького складу ФФК. 

Згідно затвердженої програми, заняття (по дві пари на день) проводяться у приміщенні Федерації футболу м. Києва, конференц-зал якої в повному обсязі обладнаний всім необхідним технічним устаткуванням.

Практичні заняття проходять на стадіонах СДЮШОР «Зміна», ФК “Зірка”, КСДЮШОР «Атлет». Крім того, студенти-аматори, що на момент навчання не мають змоги працювати у якості тренерів, проходять навчальну практику на базі футбольної академії «Динамо» імені В.В. Лобановського.   

До теоретичних і практичних занять курсів підвищення кваліфікації тренерсько-викладацького складу за програмою «С»-диплому ФФУ залучено найкращих вітчизняних лекторів, цвіт української футбольної науки: 2 академіки, 6 професорів, 7 Заслужених тренерів України – Віхрова К.Л., Лісенчука Г.А., Ткачука В.Г., Догадайла В.Г., Альтмана С.Й., Лисенка О.О., Федорчука О.В., Шпакова О.О., Фетісова Д.М., Попова В.Д. та багатьох інших.  Також до проведення занять залучалися провідні спеціалісти з Франції, Канади і Польщі. У перспективних планах Школи – посилення співпраці з закордонними спеціалістами, навчально-методичними відділами клубів і федерацій для сприяння посиленню обміну досвідом між різними футбольними школами та надання змоги нашим тренерам ознайомитися з найкращими європейськими і світовими теоретичними здобутками та розробками.

Школа тренерів ФФК визнана кращою в Україні за підсумками 2012, 2013, 2014рр.

Зусиллями навчально-методичного комітету Федерації випускаються методичні посібники з теорії та методики викладання футболу, здійснюється робота з впорядкування та розповсюдження пристосованих до практичного застосування нашими тренерами величезного обсягу відео-матеріалу. Розроблюються нові науково-обґрунтовані програми підвищення  кваліфікації тренерів, адміністративно–технічного та медичного персоналу професіональних та  аматорських клубів, дитячо–юнацьких шкіл.

Особливу увагу приділено медико-біологічному забезпеченню футболістів київських команд та проблемам травматизму гравців, а також збільшенню контролю за вчасним і кваліфікованим діагностуванням різноманітних захворювань учасників змагань.

Найболючіше питання в діяльності Федерації – це становище київських спортивних споруд: стадіонів, полів, майданчиків та залів, що використовуються футбольними осередками для тренувань і змагань. Змушені констатувати, що за об’єктивних причин, результати роботи в цьому напрямку є в переважній більшості незадовільними. Нажаль, влада надзвичайно повільно повертається обличчям до цього питання.

За останні 10 років, в місті побудовано за державні кошти зі штучним покриттям лише два стандартних футбольних поля (ДЮСШ-15 та ЗОШ № 231) і чотири майданчики розміром 60м. х 40м. (СДЮШОР «Зміна», ДЮСШ-15, ЗОШ №83 та ЗОШ №181), які, враховуючи наші кліматичні умови, придатні для тренувань і змагань з футболу протягом всього року.

На території міста Києва розташовано 61 футбольне поле, 24 з яких розміщені на територіях київських стадіонів. Для проведення матчів першостей і Чемпіонату м. Києва, Комітетом з питань спортивних споруд і безпеки проведення змагань в межах міста прийнято та використовується 45 футбольних полів, 18 з яких розміщені на стадіонах. Нажаль, 3 стадіони («Атек», «Спартак», «Пуща-Водиця») власниками закриті для дитячо-юнацького міського футболу, а ще 3 («Динамо» ім. В.В. Лобановського, ім. В.М. Баннікова, «Олімпійський») використовуються переважно для професіонального футболу.  

Федерацією створена спеціальна комісія з визначення категорій та придатності стадіонів до проведення змагань, яка надає так звану категорійність футбольним полям. Категорія «А» (дозволяє проводити матчі всіх ліг київських міських змагань) присвоєна 15 полям; категорія «В» (матчі першої та другої ліг) – 28; а категорія «С» (матчі виключно другої ліги) – 12. Переважна більшість зазначених футбольних полів знаходиться у незадовільному стані (покриття, відсутність роздягалень, води та інше).

Не може обнадіювати також той факт, що у чотиримільйонному Києві з 55 футбольних полів, які використовуються для київських міських змагань, лише 8 мають стандартний розмір та натуральне трав’яне покриття, і ще 3, одне, з яких, на правах приватної власності належить ФК «Динамо», а друге – НТУУ КПІ – мають штучне покриття.

Окрім того, надзвичайно проблемними залишаються стадіони, які комерційними структурами-власниками в найближчому майбутньому можуть або вже  перепрофільовані:

- стадіон «Арсенал» (вул. Грушевського, 36),  

- стадіон «АТЕК» (вул. Чистяківська, 20),

- стадіон «Веркон» (вул. Кулібіна, 11),

- стадіон «Вимпел» (вул. Руднєва,100),

- стадіон «Восход» (вул. Привокзальна,12-а),

- стадіон «Дніпровець» (вул. Алма-Атинська,60),

- стадіон «Старт» (вул. Шолуденка, 28).

Нажаль, в місті так і не збудовано, жодного критого футбольного манежу, що надавав би змогу всім бажаючим і, в першу чергу, дітям, незважаючи на будь-які погодні умови, отримувати задоволення від футболу.

Як позитивний фактор, про який можемо звітувати з цього напрямку роботи у звітному періоді – це будівництво футбольних полів стандартного розміру зі штучним покриттям для ДЮСШ-15 (вул. Якубовського, 7-а), НТУУ «КПІ» (пр. Перемоги, 37) та ЗОШ № 231 (вул. Богатирська, 2-б), завдяки яким київські міські змагання здобули велике підспір’я та було значно полегшено процес організації змагань.

Незважаючи на труднощі, Федерація сміливо дивиться в майбутнє, накреслює нові перспективні плани. Адже для міста з півторатисячною історією, сто років – це вік зрілості, вік розквіту. Нехай же вічно молодий футбол під оспіваними київськими каштанами продовжує квітнути й приносити його шанувальникам істинне задоволення. Нехай спонукає до здорового способу життя, до невпинного прогресу та самовдосконалення. Нехай допомагає кожному з нас відчути себе у реальному житті повноправним членом цивілізованого світу!    

Особливо глибоку подяку висловлюємо ветеранам, тренерам, фахівцям, спеціалістам футболу, батькам юних спортсменів та самим футболістам, спонсорам, меценатам, ентузіастам київського футболу, які вкладають у розвиток улюбленої гри не тільки кошти, але й велику частину свого серця!