90 років ЦСКА Київ
1.Газета ГПО 1937 г

 

28 липня 2016 року виповнюється 90 років з дня народження відомої в недалекому минулому футбольної команди київського Центрального Спортивного Клубу Армії (ЦСКА), а раніше команди майстрів Київського військового округу (гарнізону).

 

 

 

 

 

Ще не так давно одна з найкращих футбольних команд України – команда Центрального Спортивного Клубу Армії, що базувалася в столиці України Києві, радувала своїх прихильників грою й досягненнями. За радянських часів ця київська команда майже 30 років була добре відома вболівальникам за назвою СКА Київ, трохи раніше у 50-ті роки як команда Окружного Будинку Офіцерів (ОБО), а у 20-40 роки як команда Будинку Червоної Армії (БЧА). На жаль мало хто знає, коли саме цей армійський спортивний осередок у Києві було створено.

Якщо ж заглянути в історію появи в Київській окрузі армійських угрупувань, то добре відомо, що Київський військовий округ був утворений в Російській імперії 1862 року (в нього входили армійські формування не тільки Київської губернії, але й Полтавської, Подільської, Чернігівської, Волинської, Харківської та Курської губерній), а після революції. за наказом Наркомвоєна України від 7 лютого 1919 року до його складу увійшли військові формування існуючі в той час на територіях як Київської губернії, так і Подільської, Волинської, Херсонської та Одеської. Штаб округу дислокувався в Києві. Та вже за часів остаточного встановлення радянської влади 1920 року Київський військовий округ об’єднав армійські формування Київської, Чернігівської, Подольської, Волинської та Херсонської губерній, а потім з 1920 року ще й Полтавської та Кременчуцької губерній. Але вже в середині 1922 року цей округ був скасований, а на його базі були сформовані Військові Сили України та Криму у вигляді Українського військового округу (УВО) з центром управління у тодішній столиці Української Соціалістичної Радянської Республіки (УСРР) – Харкові (до 1934 р.), а з червня 1934 р. знову в Києві після повернення столиці вже Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) до нашого міста. 1935 року він був поділений на Київський і Харківський округи.

Звісно, в часи смути та громадянської війни в окрузі спортивній роботі приділялася незначна увага. Та й взагалі армійський спорт після розформування 1923 року Всевобучу аж до 1962 року (!) в СРСР не був централізований. Вся робота проводилася в десяти військових округах, у тому числі й в УВО. У кожному з військових округів були створені відділи фізкультури і спорту під назвою Будинків Червоної Армії (БЧА). В гарнізонах цих військових округів у довоєнний період спеціальних відділів фізкультури і спорту не було, у військових частинах організовувалися команди з різних видів спорту, з яких формувалися збірні гарнізонів. Кольори форми армійських команд, безумовно, були кольору крові, тобто червоними.

Вже 1923 року в Київському гарнізоні з 24 червня був проведений перший чемпіонат з футболу військових частин цього гарнізону (перший переможець – команда авіа-ескадри), а з 15 липня ще й першість міста серед воєнних учбових закладів (перший переможець – команда Вищої воєнної школи ім. Каменєва). До речі, саме воєнні учбові заклади першими в ті часи отримали скорочену назву – ВУЗи).

Але лише 1926 року, коли в Києві Будинок Червоної Армії вже був перейменований в Будинок Червоної Армії і Флоту, 28 липня було проведено перший футбольний матч збірної військових частин саме Київського гарнізону. Зустрічалися вони зі збірною профспілкових команд Києва. У цьому матчі збірна Київського гарнізону здобула переконливу перемогу – 3:0 (всі три голи забив киянин Михайло Товаровський – той самий, якому було доручено 1928 року формування першої показової команди київського “Динамо” і який з вересня 1935 року був першим офіційним тренером цієї команди майстрів). Таким чином, вперше в історії армійського київського футболу відбувся офіційний матч збірної Київського гарнізону, не слід плутати з Київським військовим округом, який тоді просто не існував. І є всі підстави вважати 28 липня 1926 року – днем народження улюбленого всіма киянами Спортивного клубу армії (СКА Київ), перетвореного з придбанням Україною незалежності в Центральний спортивний клуб армії (ЦСКА), що базується в столиці України – Києві. Звичайно, знайдуться скептики, які думають інакше, адже в Харкові – столиці УСРР тих років була своя армійська команда. Крім того, ще до цього збирали збірну Українського військового округу (УВО), проте вона базувалася в Харкові. Адже всі прекрасно розуміють, що мова йде саме про київську команду, а заперечувати створення СКА Київ, яка представляла протягом своєї довгої історії за часів СРСР саме Київський гарнізон, а потім і Київський військовий округ, в день першого матчу збірної цього гарнізону 1926 року, навряд чи хто зможе.

Документальним підтвердженням факту проведення першого матчу збірної команди Київського гарнізону є по-перше анонсування цього матчу в газеті “Киевский пролетарий” за 28 липня 1926 року: “Сегодня на Красном Стадионе состоится футбольный матч между сборной профсоюзов Киева – сборной воинских частей киевского гарнизона.  Начало в 6 час. вечера. А також відомий і склад цієї команди з нарису в київській газеті “Пролетарська правда” за 30 липня 1926 року: “ …Склад переможців збірної київської залоги такій: Ягніс, Лі-Хай, Редько, Ломакін, Чернов, Ратін, Швецов, Чубуков, Товаровський, Кольцов і Шиманський…”

З наведеного складу команди видно, що за збірну Київського гарнізону грали деякі гравці з профспілкових команд: Яхніс, Редько, Ломакін, Чернов, Швецов, Товаровський. Та більшість з них були залізничниками й проходили по військкомату як службовці залізничного батальйону.

Слід зазначити в подальшому значне підвищення рівня футболу в армійських командах міста, особливо в армійських ВУЗах. 1927 року відмінні результати показала команда Київської артилерійської школи, у складі якої грав у той час курсант цієї артшколи, а в майбутньому видатний радянський воєначальник, генерал армії, двічі Герой Радянського Союзу Іван Черняховський. Наведемо фото футбольної команди артшколи 1927 року, де крайній зліва в останньому ряду стоїть саме Черняховський.

5.ФК артшколы 1927

Футбольна команда Київської артилерійської школи 1927 р.

Вже після перенесення столиці УРСР 1934 року до Києва, звісно й у Києві сформували збірну команду не лише Київського гарнізону, але й усього Українського військового округу. Слід зазначити проведене в серпні-вересні турне цієї збірної на сході республіки, де команда зіграла в цілому 10 матчів, серед яких слід відзначити матчі у Сталіно (нічия 1:1 із збірною цього міста) і в Харкові (перемога 2:1 над динамівцями). А 24 вересня в Києві була урочисто відкрита II Окружна спартакіада військових частин УВО, в якій у змаганнях з футболу взяли участь 12 збірних команд, відібраних на корпусних і дивізійних змаганнях.

В ці роки команда УВО мала назву УБЧА (Український Будинок Червоної Армії) й приймала участь у першості Києва, а 1937 року приймала участь у першості та розіграші Кубка республіки. В першості Радянського Союзу ця команда прийняла участь вже після війни після створення 1947 року другого ешелону радянського футболу – в ті часи “другої групи”. Тоді вона вже мала назву – ОБО (Окружний Будинок Офіцерів).

Свої матчі в усі часи команда київського військового округу (гарнізону) проводила на спортивному майданчику, який існував ще до революції 1917 року біля Кадетського корпусу (в радянські часи штаб Київського військового округу – КВО, нині Міністерство оборони України). Зараз цей стадіон ще носить назву стадіону Центрального Спортивного Клубу Армії, хоча й знаходиться в досить занедбаному стані й кияни давно на ньому не бачили жодного матчу. Але шанувальники футболу столиці України щиро вірять про відродження армійського футболу України, команди ЦСКА Київ та її стадіону.   

                                         (інформація надана Анатолієм Федоровичем Коломійцем)

 

6.Сборная УВО Киев-1934

Збірна УВО Київ 1934 р.

7.Вход на стадион КВО- 1948

Вхід на стадіон КВО в перші післявоєнні роки

 

 

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *