Вітаємо!
2.FC_Dynamo_Kyiv_logo

13 травня 2017 року виповнюється 90 років найвидатнішому футбольному клубу України – “Динамо” Київ – володарю Суперкубку УЄФА 1975 року, Кубку володарів кубків 1975 і 1986 років, 13-разовому чемпіону СРСР  та 15-разовому чемпіону України, 9-разовому володарю Кубку СРСР та 11-разовому володарю Кубку України, 3-разовому володарю Кубка сезону СРСР та 6-разовому володарю Суперкубка України, 6-разовому володарю Кубку УРСР

 

Вітаємо Динамівців зі святом!

Серед шанувальників футболу, які серйозно вивчають документи, що були оприлюднені в багатьох виданнях та засобах масової інформації, питання щодо дати заснування футбольного клубу “Динамо” Київ чомусь ще й досі постійно дискутується. Є серед них і такі знавці історії клубу, які ніяк не можуть заспокоїтися 1.Зн.ВПСО Динамо-1-я эмблта навіть вимагають змінити дату з 1927 року на 1928 рік, тобто переробити нинішню офіційну емблему клубу та скрізь, особливо в офіційних документах, провести зміни.

Такі сумніви у них виникають лише на основі того, що питанням створення при київському пролетарському спортивному товаристві (ПСТ) “Динамо” першої (показової) футбольної команди було запроваджене лише восени 1927 року, а саму таку команду – нову, збірну з гарних футболістів Києва команду було створено вже наступного 1928 року. Та й перший її задокументований матч, явно контрольний, був проведений вже аж 1 липня 1928 року (у Білій Церкві зі збірною цього міста – та й ще й програний з рахунком 1:2).

 

 

2.FC_Dynamo_Kyiv_logoАле чомусь ніхто з прихильників зміни дати народження клубу не сприймає того, що в відомстві, при якому була створена ця команда, до цього вже існували футбольні команди, до того ж не тільки загальні, такі як відома вже в ті роки київська команда “ДПУ”, але й існуючі при органах інших підрозділів НКВС.

Таким чином, по-перше, треба чітко усвідомлювати що в ті часи в СРСР пролетарське спортивне товариство “Динамо” було створено службовцями однієї з силових структур Радянського Союзу, а саме Народного комісаріату внутрішніх справ, у складі якого були й міліція, карний розшук, слідчі органи та й до того ж і саме Державне політичне управління (ДПУ).

Чи фізкультурники та спортсмени цих установ захоплювалися грою в футбол? Безумовно, й про це свідчить багато документів. Доказом цього є існування в місті ще з 1924 року спортклубу “Губрозшук”, футбольна команда якого приймала участь у першості Києва по другій групі, а також і створення 1925 року в підрозділах ДПУ своїх футбольних команд, які грали поміж собою таким же чином, як і команди армійських військових частин. Мало того, перша команда під лаконічною назвою “ДПУ” проводила зустрічі ще й з профспілковими командами Києва, про що свідчить хоча б та інформація, яка була надрукована у київській газеті “Пролетарская правда” за 23 та 30 травня ще 1925 року, про зустрічі команди ГПУ з командами “Робітпросу” та “Містрану”:

Календарь товарищеских футбольних встреч

“на Красном Стадионе в субботу, 23 мая играют:

В 16 часов первая команда ГПУ – первые команды Работпрос-Местран”.

                                        (з газети “Пролетарская правда”, м.Київ, 23.05.1925 р.)

“Матчи на 30 и 31 мая.

На Куреневском стадионе. В 16 ч 30 мин.  ГПУ – Работпрос, судит Буш”.

                                        (з газети “Пролетарская правда”, м.Київ, 30.05.1925 р.)

Таким чином, встановлено й підтверджено, що у цьому силовому відомстві грали ще й у футбол, а не тільки стріляли.

А те,  що вже в березні 1928 року існувала не тільки одна перша (показова) команда, свідчить і наведений тут лист правління Київського ПСО “Динамо” від 29.03.1928 року за №24 до Окружної ради фізкультури, де вказано про існування на цей час 4-х команд в товаристві:

3.Фрагмент листа КПСО Динамо про участь в матчах 29.03.1928

 

До того ж вже 1928 року газета “Вечерний Киев” за 31 грудня чІтко вказувала про наявність в ПСТ “Динамо” секції ігор, при якій існувало не одна, а чотири команди – крім показової, ще й при школі міліції та при військовій частині цього відомства:

секции игр удалось создать несколько сильных команд по футболу, претендовавших на первое место… В настоящее время “Динамо” имеет четыре крепко сколоченных футбольных команд – две команды при школе милиции и 1 при воинской части…”.

                                                   (з газети “Вечерний Киев”, м.Київ, 5.04.1928 р.)

 

А по-друге, треба чітко усвідомлювати, що коли ми ведемо мову про сучасний футбольний клуб “Динамо” Київ, то звісно ми маємо перш за все на увазі найголовнішу складову частину цього клубу – команду прем’єр-ліги України з цією ж назвою. Але ми й добре розуміємо, що крім цієї команди до клубу входять ще й інші команди – дублюючий склад або “Динамо-2″, а то й ще і молодіжна команда або “Динамо-3″, юнацькі та дитячі футбольні команди школи клубу, а також мабуть і команда ветеранів, тощо…  Чи не так? Звісно, що саме так.

В минулі радянські часи усі ці команди входили до складу київського фізкультурно-спортивного товариства (ФСТ) “Динамо”, яке до другої світової війни іменувалося київським пролетарським спортивним товариством (ПСТ) “Динамо”. Усі ж це добре знають, тому начебто й питань не може бути з приводу того, що датою народження нашого клубу потрібно вважати дату народження цього товариства в Києві.

У світовій практиці при визначенні таких відправних історичних дат за основу в більшості випадків береться досвід консервативної (у хорошому сенсі цього слова), всіма визнаної батьківщини футболу – Англії. Читачам, які цікавляться історією футболу, добре відомо, що датою народження футбольних клубів англійської Ліги футболу вважається дата проведення зборів, на яких було вирішено створити клуб, або реєстрації цього клубу в органах влади чи затвердження статутних документів створеного клубу. Ні в кого не виникає сумніву, що сучасний футбольний клуб “Динамо” Київ виник з київської організації (футбольні команди та уся інфраструктура – стадіон, бази, школи тощо) Всесоюзного ФСТ “Динамо”, а дата народження цієї організації визначена – 13 травня 1927 року. Для тих, хто сумнівається в наявності документального цьому підтвердження, рекомендуємо заглянути до Центрального Державного архіву вищих органів влади й управління України й переглянути справу 472 (аркуш 66) з фонду 5 за описом 3, а ми лише ще раз нижче наведемо головний документ з цієї справи – фрагмент протоколу №6 комісії МЕКОСО (Межведомственная комиссия по делам обществ и союзов) саме від 13 травня 1927 року про реєстрацію Київського ПСТ “Динамо”.

 Якщо ж хтось ще й зараз буде посилатися на існуючий документ про те, що нібито київське ПСТ “Динамо” було затверджено ще 13 квітня 1927 року на засіданні Президії Всеукраїнської Ради Пролетарських спортивних товариств “Динамо” у Харкові, то насправді це було затвердження лише на відомчому рівні, а не на державному  Тому це рішення не має під собою юридичної законності щодо створення громадських товариств у СРСР.

                            (інформація надана Анатолієм Федоровичем Коломійцем)

 

4.Фрагмент протоколу МЕКОСО-текст

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *